Produkter‪» Vehicles and machinery‪» Ajoneuvokemikaalit‪» Huolto- ja korjauskemikaalit‪» Liimat, lukitteet ja tiivistysaineet‪» Taustapeililiimat‪»

K2 Mega Mirror - Lim för bakspegel 600 ml

K2 Mega Mirror - Lim för bakspegel 600 ml


Pris
3,54 + leveranskostnader
5,90 € / l
Inkl. moms 25.5 %


Antal
st


Leveranstid ungefär 3 - 15 dag(ar).
Tillgång
Ungefär 3 - 15 dag(ar) från beställningen, tidigast 10.3.2026. Tillförlitlighet vid uppskattningen är bra.

Lagersituationen
Meddela mig när produkten kommer in i lager igen


Produktbeskrivning

K2 Mega Mirror – En stark och snabb lösning för permanent montering av en backspegel.

K2 Mega Mirror är ett färdigt speciallim som har utformats speciellt för att fästa backspegelns bas på bilens vindruta. Dess unika sammansättning säkerställer snabb vidhäftning och mycket hög draghållfasthet. Produkten är inte begränsad till fordonsapplikationer, utan är ett utmärkt val för alla fogar där en stark bindning krävs mellan glas, metall eller keramik.

Viktiga produktfördelar:

  • Extrem styrka: Når 60 % av sin slutliga styrka på bara 5 minuter (motsvarande ett tryck på 206 bar).
  • Snabb och effektiv: Binder snabbt och effektivt ("klei szybko i szczęści"), vilket gör installationsarbetet enklare.
  • Permanent reparation: Garanterar ett mycket hållbart och långvarigt resultat ("zapewnia trwałą naprawę").
  • Multifunktionell: Fungerar utmärkt på fogar: metall-metall, glas-glas och glas-keramik.

Bruksanvisning:

  1. Temperatur: Se till att fönstret och omgivningen är ca 20 °C. Applicera inte på en kall yta.
  2. Förberedelse: Markera spegelns placering på utsidan av glaset. Rengör ytorna som ska limmas noggrant, till exempel med ett rakblad.
  3. Grundning: Aktivera primerflaskan genom att vrida den tills den inre cylindern klickar. Applicera ett tunt lager primer på glaset och låt det torka i 1-2 minuter.
  4. Limning: Applicera en liten droppe lim på det grundmålade området.
  5. Montering: Tryck spegelhållaren mot glaset med ett tryck. Håll den på plats i ca. 30 sekunder.
  6. Efterbehandling: Vänta minst 10 minuter innan spegeln fästs på fästet.

Tekniska specifikationer:

  • Produkt: K2 Mega Mirror / Backspegellim.
  • Förpackning: Innehåller lim (0,6 ml) och Inicjator/Akcelerator primer.
  • Användning: Montering av backspegeln på innerrutan.

Storleken på den packade produkten eller förpackningen är ca 70 x 200 x 10 mm.


Vikt
0,01 kg(Inkluderar vikten av den eventuella försäljningsförpackningen)


Volym
600 milliliter


Kommentarer
Lägg till en kommentar

Varumärke